پروتئین توتال
تشخیص : بررسی میزان پروتئین خون – بیماری های کبد و کلیه
نقش : پروتئین بخش عمده ی ساختمان اکثر بافت ها ، آنزیم ها ، و هورمون ها را تشکیل می دهد.

محدوده نرمال:g/dL

6.4-8.3

T3

تي 3
تشخیص : بررسی وضعیت غده تیروئید -بررسی پرکاری و کم کاری تیروئید – پیگیری روند درمان
نقش:T3 همانند T4درغده تيروئيد ساخته مي شود، البته فقط 20 درصد T3 موجود در خون در تيروئيد ساخته مي شود و 80 درصد ديگر از تجزيه T4 در بافت ها ساخته مي شود. قابل ذكر است كه مقدار آزاد اين هورمون نيز در خون بسيار كم بوده ( 0,3 %) كه مي تواند به داخل بافت ها واردشده و اثر خود را اعمال كند و بقيه اين هورمون به صورت متصل با پروتئين ها است كه اصلي ترين اين پروتئين ها، تيروكسين بايندينگ گلوبولين (TBG)و آلبومين مي باشند،T3 در سوخت و ساز سلولي بسيار مؤثر بوده و در رشد بدن و همچنين رشد و تمايز اعضاء جنسي نقش اساسي دارد. اندازه گيري Total T3 دارد.يك فاكتور مهم در بررسي اختلالات تيروئيد بخصوص در هيپرتيروئيديسم به شمار مي رود. تقريبا در5تا 10 درصد افراد مبتلا به هيپرتيروئيديسم تيتر

T3 فاكتور بسيار ارزشمندي در بررسي عملكرد تيروئيد نسبت به ساير آزمايشات مي باشد.هورمون T4 در بدن نسبتاً غير فعال است و در هنگام نياز به T3كه نوع فعال است تبديل مي شود.

محدوده نرمال:ng/dL

0.7-1.99

T4

نام آنالیت: T4 یا (Thyroxin)

ساختمان و متابولیسم:

غده تیروئید دو هورمون تیروکسین (3, 5, 3′, 5′-L-tetraiodothyronine) که T4 و تری یدوتیرونین (3, 5, 3′-L-Triiodothyronine) یا T3 را ترشح می‌کنند که توسط هیپوتالاموس و هیپوفیز با یک مکانیزم فیدبک حساس تنظیم می‌شود. TRH تولیدشده توسط هیپوتالاموس با تحریک هیپوفیز باعث رهاسازی TSH شده که خود با تأثیر روی تروئید باعث آزادسازی T4 و T3 می‌شود که این دو نیز توسط مکانیزم فیدبک ترشح TSH و TRH را کنترل می‌کنند. آنزیم اکسیداسیون و باندشدن تیروئید پراکسیداز است (TPO) درجه پروتئولیز TG برای آزادسازی T4 و T3 توسط TSH تنظیم می‌شود. T4 و T3 در کبد کونژگه می‌شوند به فرم‌های سولفاته و گلوکورونه که این کونژوگه‌ها داخل صفرا شده و به روده می‌روند هورمون‌های تیروئیدی هیدرولیز شده بعدها دوباره جذب می‌شوند. سلول‌های تیروئید، ید پلاسمایی را به Iodine تبدیل کرده و سپس Iodine را روی آمینواسید تیروزین مولکول تیروگلوبولین در موقعیت‌های 3 و 5 قرار می‌دهند که منجر به ساخته شدن ( DITوMIT ) می‌شود که از لحاظ بیولوژیک غیرفعالند. ترکیب دو مولکول 3- منویدوتیروزین و 3 و 5- دی یدوتیروزین T3 را ساخته و از ادغام دو مولکول DIT هورمون T4 تشکیل می‌شود. T4 غالبا به پروتئین‌های پلاسما مانند TBG متصل است که ظرفیت بالایی برای اتصال با T4 دارد. پس مقدار آزاد T4 کمتر از 1/0% است. T4 آزاد به علت اتصال به TBG وارد سلول‌ها شده و اثر بیولوژیکی خود را اعمال می‌کند. با تأثیر روی ترانسپورت‌های غشایی عمل انرژی‌زایی دارند. آنزیم مسئول اکسیداسیون آنزیم مسئول اکسیداسیون و باندشدن ید، تیروئید پراکسیداز (TPO). درجه پروتئولیز TG برای آزادسازی T4 و T3 توسط TSH تنظیم می‌شود. T4 و T3 در کبد کونژوگه می‌شوند به فرم‌های سولفاته و گلوکورونید این کونژوگه‌ها داخل صفرا شده و به روده می‌روند. هورمون‌های تیروئیدی هیدرولیز شده بعدها دوباره جذب می‌شوند.

معرفی آزمایش، کاربرد بالینی:

در ارزیابی عملکرد تیروئید مفید است. در هیپرتیروئیدیسم ناشی از گواتر مولتی ندولر- آدنوما- تومورهای تروفوبلاستی و تیروئیدیت مقادیر T4 بالا می‌رود و در هیپرتیروئیدیسم ناشی از آروفی اولیه تیروئید- تیروئیدیت مزمن- کمبود ید متعاقب جراحی- رادیوتراپی و نارسایی هیپوفیز کاهش مقادیر T4 را شاهد هستیم. T4 و T3 برای باندشدن به پروتئین‌های ناقل با هم رقابت می‌کنند.

 

تی 4
تشخیص : بررسی وضعیت تیروئید – بررسی پرکاری و کم کاری تیروئید – پیگیری روند درمان
نقش :حدود 90% از هورمون های تیروئیدی به شکل T4 در غده تیروئید ذخیره شده و به هنگام نیاز آزاد می شود

تاکرولیموس
تشخیص :بررسی احتمال رد پیوند – بیماران دریافت کننده پیوند عضو –بررسی سطح داروی تاکرولیموس در خون
نقش : تاکرولیموس داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی است و به بیماران دریافت کننده پیوند برای کاهش احتمال رد پیوند تجویز می شود

تستوسترون
تشخیص : در مردان : کاهش میل جنسی – بررسی بلوغ – ناباروری و در زنان : پرمویی – آمنوره – نازایی

علت درخواست تست: اين تست براي تشخيص بلوغ تأخيري يا زودرس در پسران؛ كاهش ميل جنسي در مردان و زنان؛ اختلال نعوظ در مردان؛ ناباروري در زنان و مردان ؛ تومور بيضه درمردان؛ آمنوره در زنان، اختلالات هيپوتالاموس و يا هيپوفيز، و پرمويي و بروز صفات مردانه دردختران و زنان؛ درخواست مي شود. همچنين به عنوان شاخصي براي سندرم تخمدان پلي كيستيك (PCOS) كمك كند.

توضيح راجع به تست: تستوسترون، هورمون استروئيدي (آندروژن) توليد شده توسط بافت هاي اندوكريني خاص (Leydig Cells) در بيضه مردان است. توليد آن توسط هورمون LH تحريك مي شود، تستوسترون در طي يك مكانيسم بازخورد منفي كار مي كند وافزايش تستوسترون باعث كاهش LH مي شود. تغيير سطح تستوسترون روزانه است، اوج آن در ساعات اوليه صبح (حدود 4:00 تا 8:00)و پايين ترين سطح آن در غروب (حدود 4:00 تا 8:00 بعد از ظهر) است.

تستوسترون همچنين توسط غدد آدرنال در هر دو جنس مرد و زن، و در مقادير كم توسط تخمدان ها در زنان، توليد مي شود. در زنان، تستوسترون به استراديول (هورمون جنسي اصلي درزن) تبديل مي شود.
علل افزايش: تستوسترون بعد از ورزش افزايش مي يابد. در مردان با تومور بيضه ؛ تومورهاي آدرنال كه تستوسترون توليد مي كنند؛ بلوغ زودرس با علت ناشناخته در پسران؛ پركاري تيروئيد؛هيپرپلازي مادرزادي آدرنال و در زنان، با سندرم تخمدان پلي كيستيك (PCOS) ؛تخمدان يا تومور غده آدرنال؛ افزايش مي يابد.

علل كاهش: تستوسترون با افزايش سن در مردان؛ بيماري هاي هيپوتالاموس و يا هيپوفيز؛ توليد ناقص تستوسترون به دليل آسيب رساندن به بيضه ها، مانند اعتياد به الكل، صدمه فيزيكي و يابيماري هاي ويروسي مثل اوريون و بيماري كبدي كاهش مي يابد.

تست هاي تكميلي:FSH, LH, SHBG, DHEAS, Free and bioavailable testosterone (see FAQ section), Estradiol (see Estrogen), DHT, Gonadotropin-releasing hormone
تداخلات دارويي: داروهايي شامل آندروژن ها و استروئيدها، مي توانند سطح تستوسترون را كاهش دهند. زناني كه تحت درمان با استروژن هستند، ممكن است ميزان تستوسترون افزايش يافته داشته باشند.

محدوده نرمال:ng/mL

Male: 2.5 – 8.3
Female: 0.26 – 1.22

تري گليسريد
تشخيص: بررسي ميزان چربي خون احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي بيماران ديابتي
نقش: تري گليسيريد نوعي ليپيد است و در بافت هاي چربي بدن، تري گليسريد نقش عايق بندي
و ذخيره انرژي بر عهده دارند. افزايش مقدار تري گليسريد در خون مي تواند سرخرگ ها را
مسدود كند و به پانكراس آسيب برساند. مقدار طبيعي تري گليسريد خون كمتر از 200 ميلي
گرم در دسي ليتر است. تري گليسريد معمولاً در كنار ساير چربي هاي خون يعني LDL وكلسترول وHDL اندازه گيري مي شود.

عوامل افزايش دهنده تري گليسريد: چاقي كه مهم ترين عامل خطر است – ديابت – مشكلات
تيروئيد – ارث و ژنتيك – مصرف بعضي داروها مثل استروژن – قرص هاي ضدبارداري –
نوشيدن الكل – مصرف زياد مواد غذايي شيرين و چرب

محدوده نرمال:mg/dL

Normal: <200
Borderline:200-300
Pathologic:>300

کشت گلو
تشخیص : علت گلو درد چرکی – شناسایی باکتری عامل گلو درد چرکی – شناسایی استرپ گروه آ
نقش : باکتری استرپتوکوک گروه آ شایعترین عامل ایجاد گلو درد چرکی است و قدرت ایجاد همولیز بتا دارد

تیروگلوبین

علت درخواست تست: اين تست براي پايش درمان سرطان تيروئيد و تشخيص عود آن؛ گاهي براي كمك به تعيين علت پركاري وكم كار ي تيروئي د؛ قبل و بعد از اتمام درمان سرطان تيروئيد، قبل و بعد از درمان با يد راديواكتيو و در فواصل منظم بر اي پايش عود بيماري درخواست مي شود. اين تست گاهي براي پايش اثربخشي درمان بيماري گريوز و به ندرت ممكن است براي كمك به تعيين علت كم كاري مادرزادي تيروئيد در نوزادان درخواست شود.اين تست ممكن است قبل از عمل جراحي براي برداشتن غده تيروئيد سرطاني؛ پس از اتمام دوره درمان براي كمك به تعيين جا ماندن هر بافت تيروئيد نرمال و ياسرطاني؛ به طور منظم
بعد از جراحي براي اطمينان از عدم بازگشت تومور درخواست مي شود.
توضيح راجع به تست: مقادير كم تيروگلوبولين در افراد با عملكرد طبيعي تيروئيد، نرمال است .اگر غلظت تيروگلوبولين، در ابتدا در فرد مبتلا به سرطان تيروئيد افزايش يافته است، پس احتمالاتيروگلوبولين مي تواند به عنوان تومور ماركر استفاده شود. سطح تيروگلوبولين بايد بعد از عمل جراحي براي برداشتن تيروئيد (تيروئيدكتومي) و يا پس از درمان با يد راديواكتي و غيرقابل
تشخيص يا بسيار پايين باشد. اگر سطح آن هنوز هم قابل تشخيص است ، ممكن است بافت تيروئيد عادي يا سرطاني در بدن فرد جا مانده باشد، كه نشان دهنده نياز به درمان اضافي است.
علل افزايش: سرطان تيروئيد پاپيلاري و فوليكولار، اغلب سبب افزايش سطح تيروگلوبولين در
خون مي شوند
علل كاهش: در صورت برداشتن كامل غده تيروئيد سطح تيروگلوبولين در خون كاهش مي يابد.

تست هاي تكميلي:(T4)Thyroglobulin antibody, Tumor markers, TSH, Thyroxine

محدوده نرمال:

after throidectomy and
radioiodine therapy
:1 > ng/mL
Borderlin: 1-2 ng/mL
Pathological:>2 ng/mL

ظرفیت کل حمل آهن در خون

تشخيص: بررسي توانايي حمل آهن در خون – بيماران دچار فقر آهن و علائم كم خوني -كمخوني بيماري هاي مزمن

نقش: آهن در سرم به گلبوليني به نام ترانسفرين متصل مي شود . معمولاً ترانسفرين از آهن
اشباع نبوده؛ به طوري كه در افراد سالم مقدار آهن متصل شده به ترانسفرين در حدود يك سوم
حداكثر توانايي ترانسفرين در انتقال آهن است. مقدار اضافه آهني كه اين پروتئين مي تواند جذب كند تا كاملاً اشباع شود به نام ظرفيت آهن اشباع نشده(UIBC) (Unsaturated IronBinding Capacity)ناميده مي شود. به عبارتي ديگر،UIBCو يا آپوترانسفرين ، قسمتي ازترانسفرين است كه از آهن، اشباع نشده است. آزمايشTIBC به اندازه گيري بيشترين مقداري از آهن كه مي تواند به پروتئين هاي سرم، به ويژه ترانسفرين متصل شده و در داخل خون ذخيره گردد، گفته مي شود.

بنابراينTIBC در حقيقت اندازه گيري غير مستقيم ترانسفرين مي باشد. لازم به ذكر است كه فريتين جزء پروتئين هاي TIBC محسوب نمي شود، زيرا فريتين به فرم ذخيره اي آهن متصل است. در % 70 بيماران دچار فقر آهن TIBC افزايش مي يابد. سطح سرمي پايين آهن به همراه افزايش ،TIBC ،در تشخيص فقر آهن بسيار كمك كننده و مفيد است. در شرايطي كه نياز به آهن افزايش مي يابد (مانند فقر آهن و يا اواخر حاملگي TIBC افزايش يافته، در حالي كه درصد اشباع ترانسفرين كاهش مي يابد.

نسبت آهن سرم به TIBC رااشباع ترانسفرين مي نامند و چنانچه اين ميزان در عدد 100 ضرب شود، درصد اشباع ترانسفرين (TS%) (Transferrin saturation%) مي نامند.

كاهش درصد اشباع ترانسفرين به كمتر از % 16 نشان دهنده فقر آهن است. در بچه ها اين نسبت
كمتر بوده و تا % 7 هم مي رسد. در بيماران دچار آنمي هاي هموليتيك ، سيدروبلاستيك و يا
مگالوبلاستيك، بيماران داراي افزايش آهن و يا مسموميت با آهن ، اشباع ترانسفرين افزايش مي يابد. در بيماران مبتلا به هموكروماتوزيس، ترانسفرين و TIBC ،بسيار پايين بوده ام ا درصد اشباع ترانسفرين بسيار بالاست ؛ به نحوي كه در اين بيماران درصد اشباع ترانسفرين به بيش از70-80% نيز مي رسد. درصد اشباع ترانسفرين نيز با تأثير از آهن، نوسان روزانه زيادي داشته و اختصاصي نيست. كاهش همزمان آن با فريتين به عنوان فقر آهن قابل تفسير است.

محدوده نرمال:μg/dL

250 – 410

ایمونوگلوبولین A
تشخیص : بررسی سیستم ایمنی – بررسی سیستم ایمنی در قسمت مخاطی تنفسی و گوارشی – ایمنی بدن نوزادان
نقش : آنتی بادی که بدن در مایعات به غیر از خون می سازد بخصوص در سیستم گوارشی و تنفسی

محدوده نرمال:g/l

Adult: 0.8 – 3.9
Child: 0.3 – 2.9