تجسس خون مخفی در مدفوع
تشخیص : وجود خون در مدفوع  – خونریزی در دستگاه گوارشی
نقش : خون در مدفوع در اکثر موارد به رنگ قرمز نیست و امکان دارد به رنگ سیاه و تیره دیده شود

شکنندگی اسمزی
نقش : اسفروسیت‌ها نسبت به گلبول های قرمز طبیعی به همولیز در سالین رقیق (هیپوتونیک) حساس‌ترند و شکنندگی اُسمزی (OF) آنها افزایش می‌یابد. اسفروسیتوز ارثی(HS) یک کم خونی همولیتیک است. بیماران مبتلا همولیز مزمن دارند ولی ممکن است از نظر بالینی بدون علامت باشند یا از همولیز جبران نشده شدیدی رنج ببرند.HS ناشی از نقایص ارثی در اسکلت غشاء اریتروسیت است.

محدوده نرمال:%Hemolysis

  0.55 – 0.35

غربالگري ديابت حاملگي

تشخيص: بررسي قند خون در زنان باردار غربالگري قندخون
نقش: در زنان باردار پس از مصرف 50 تا 70 گرم پودر گلوكز ميزان قند خون آزمايش مي شود.
محدوده نرمال :mg/dl
Normal < 140

17هیدروکسی پروژسترون
تشخیص : هیرسوتیسم(رشد موهای زائد در زنان) – قاعدگی نا منظم – ناباروری – تاخیر بلوغ یا بلوغ زودرس در پسران – هایپرپلازی غده آدرنال –نوزاد با ناهنجاری دستگاه تناسلی
نقش : پیش ساز هورمون کورتیزول است و تولید کورتیزول توسط هورمون ACTH کنترل می شود . میزان کورتیزول در ساعات مختلف متفاوت است و در حدود ساعت 8 صبح به بالاترین سطح می رسد . وجود نقص در ساخت هورمون کورتیزول باعث افزایش پیش ساز آن یعنی 17-OH می شود و امکان دارد مازاد 17-OH  به هورمون های آندروژنی(هورمون های استروئیدی مرد ساز) تبدیل شود که به آن هیپرپلازی غده آدرنال(فوق کلیه) گویند.افزایش هورمون های آندروژنی منجر به بروز صفات مردانه می شود .
افزایش : افزایش این هورمون می تواند نشان دهند اختلال غدد آدرنال (فوق کلیه ) باشد که باید با آزمایشات دیگر تایید شود
افزایش کاذب : میزان این هورمون در کودکان نارس بالاست که باید بعد از چند ماه تکرار شود

محدوده نرمال:ng/mL

Adult Man: 0.2-3.1
Adult Woman

Follicular phase: 0.4 – 1.5
Luteal phase: 1.0 – 4.5
PostMenopausal: 0.2 – 0.9
:Child

1> month: < 22.0
12> months: < 5.0

اسمولالیتی
این آزمایش اطلاعات ارزشمندی در مورد تعادل مایعات و الکترولیت های بدن فراهم می آورند. اسمولالیته در اثر کم آبی افزایش و در اثر پرآبی کاهش می یابد. اندازه گیری همزمان اسمولالیته ادرار و اسمولالیته سرم، تفسیر و ارزیابی مشکلات تعادل مایعات بدن را آسانتر خواهد کرد. در بیماران هیپرناترمی (افزایش سدیم خون)، هیپرگلیسمی، هیپرگلیسمی غیر ستونی هیپراُسمولار، کتوز و اَزتمی، تعداد ذرات حل شده در خون افزایش یافته و اسمولالیته سرم بالا می رود.

محدوده نرمال:mOsm/l

275 – 295

پارازیتولوژی
تشخیص : تجسس انگل در روده – ابتلا به اسهال
نقش : با مشاهده میکروسکوپی نمونه مدفوع احتمال وجود انواع انگل ها یا تخم آنها بررسی می شود

اگزالات
وجود کریستال از نوع فسفات، فسفات کلسیم و اگزالات نشانه ادرار قلیایی است . ادرار اکثرا زمانی قلیایی می شود که  نمونه ادرار در محیط باقی بماند که در این صورت ارزش کلینیکی ندارد. اما گاه در کلیه کریستال های اگزالات تشکیل می شودکه این ماده در اثر مصرف بالای ویتامین C  و رسوب آن و در نهایت تبدیل آن به اگزالات می باشد. برخی مواد می تواند به تشکیل اگزالات کمک کند که از این جمله می توان به سبزیجاتی مانند اسفناج و جعفری، کرفس(سبزیجات پهن برگ) و مصرف زیاد مغزبادام، بادام زمینی، مصرف زیاد توت ها و انگور و غلاتی مانند سویا اشاره کرد. همچنین از موارد دیگری که باعث تولید اگزالات می شود می توان به چای سیاه و کاکائو و جوانه گندم اشاره کرد.