ويروس سرخك

سرخك بيماري ويروسي حاد و مسري است كه با ظهور بثورات جلدي، تب و علائم تنفسي مشخص
مي گردد. انتقال ويروس از طريق دستگاه تنفسي به كمك قطرات آلوده صورت مي گيرد. از عوارض اين بيماري پنوموني سرخكي، آنسفاليت سرخكي مي باشد. آنتي باديهايي از كلاسIgMو IgGعليه پوشش يا انولوپ ويروس 10 روز پس از ظهور بثورات جلدي در سرم ظاهر مي گردد. تيتر  IgGپس از 6 ماه كاهش مي يابد ولي تا پايان عمر با عيار پايين باقي مي ماند.

علت درخواست تست: اين تست براي تشخيص عفونت سرخك؛ براي تأييد اينكه فرد داراي ايمني نسبت به سرخك به علت عفونت قبلي يا واكسيناسيون است ؛ هنگامي كه فرد داراي علائم يا عوارضي است كه پزشك مشكوك است ناشي از عفونت سرخك باشد؛ در صورت نياز يا تمايل به تعيين مصونيت به سرخك درخواست مي شود.

تست آنتي بادي IgG سرخك ممكن است زماني درخواست شود كه پزشك مي خواهد تعيين كند مصونيت فرد نسبت به ويروس، به خاطر عفونت قبلي يا به دليل واكسيناسيون است.

توضيح راجع به تست:
اولين آنتي بادي كه پس از قرار گرفتن در معرض ويروس يا واكسن در خون ظاهر مي شود، آنتي بادي IgM است. سطح آنتي بادي IgM براي مدت چند روز افزايش مي يابد تا به حداكثر غلظت برسد و پس از آن طي چند هفته آينده شروع به توقف مي كند.

آنتي بادي IgG كمي ديرتر ظاهر مي شود، اما يك بار كه ايجاد شد، در جريان خون بر اي بقيه عمر باقي مي ماند و از بدن در برابر عفونت مجدد، محافظت مي كند.

هنگامي كه هر دو آنتي بادي IgG و IgM وجود دارند، يا افزايش چهار برابري در غلظت هاي بين تست هاي آنتي بادي IgG حاد و نقاهت وجود دارد، پس احتمالا شخص عفونت فعلي يااخير سرخك دارد…

اطلاعات تكميلي: سرخك، عفونت ويروسي بسيار مسري است كه از طريق ترشحات تنفسي منتقل مي شود. ويروس سلول هاي ريه و پشت گلو را آلوده مي كند و باعث ايجاد علائم ي مانند تب بالا ،سرفه خشك، قرمزي چشم ها، حساسيت به نور، آبريزش بيني، گلو درد، لكه هاي كوچك سفيد درداخل دهان، و بثورات جلدي اختصاصي مي شود كه به طور شاخص از صورت شروع مي شود و به يا ضعف A سمت تنه و پاها پخش مي شود. افرادي كه دچار سوء تغذيه هستند و كمبود ويتامين
سيستم ايمني دارند، خيلي شديدتر تحت تأثير قرار مي گيرند. اگر زنان حامله با سرخك آلوده شوند، درمعرض خطر بيشتري براي سقط جنين يا زايمان زودرس قرار دارند.

محدوده نرمال:

Negative: < 0.8 Ratio
Positive: >1.2 Ratio

تصوير 20 : انواع ويروس هاي بيماريزاي انساني

ویروس سرخک
سرخک بیماری ویروسی حاد ومسری است که با ظهور بثورات جلدی، تب و علائم تنفسی مشخص می گردد. انتقال ویروس از طریق دستگاه تنفسی به کمک قطرات آلوده صورت می گیرد. از عوارض این بیماری پنومونی سرخکی، آنسفالیت سرخکی و پان آنسفالیت اسکلروزان تحت حاد (SSPE) می باشد. آنتی بادیهایی از کلاس IgG و IgM علیه پوشش ( انولوپ) ویروس 10 روز پس از ظهور بثورات جلدی در سرم ظاهر می گردد. تیتر IgG پس از 6 ماه کاهش می یابد ولی تا پایان عمر با عیار پایین باقی می ماند.

متانفرین ادرار
تشخیص : تومورهای نورو آندوکرین – افزایش ترشح کتکول آمینها – پرفشاری مزمن یا متناوب خون – فئوکروموسیتوم
نقش : متانفرین ها متابولیت های غیر فعال اپی نفرین (آدرنالین) و نوراپی نفرین می باشند. کتکولامین ها گروه مشابهی از هورمون ها هستند که در مدولای- بخش مرکزی- غدد آدرنال ساخته می شوند.
کتکولامین های اصلی شامل دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین می باشند، که در پاسخ به استرس های فیزیکی و روحی در جریان خون ترشح شده و پیام های عصبی را ما بین مغز و غدد درون ریز بدن منتقل می نمایند. کتکولامین ها موجب افزایش سرعت آزاد شدن گلوکز و اسیدهای چرب در جریان خون شده و همچنین باعث افزایش مصرف آن ها توسط سلول های بدن، به منظور تولید انرژی می شوند.
کتکولامین ها همچنین موجب انبساط راه های کوچک هوایی در شش ها و همچنین گشاد شدن مردمک چشم ها می شوند. نوراپی نفرین موجب انقباض رگ های خونی و درنتیجه افزایش فشار خون می شود. اپی نفرین نیز ضربان قلب و سرعت متابولیسم را افزایش می دهد.

محدوده نرمال:micg/dL

Plasma > 65

متوترکسات
هدف از انجام این ‌آزمایش اندازه گیری مقدار متوترکسات در خون است. متوترکسات در درمان لوسمی لنفوسیتیک کودکان، لنفوم، سرطان ریه، سرطان سرو گردن و سرطان سینه استفاده می شود و گاه در درمان بیماری های آرتریت روماتوئیدی و پسوریازیس نیز تجویز می شود.
متوترکسات با فولات تداخل نموده، رشد سلول های سرطانی را کند می کند و فعالیت سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد. متوترکسات به عنوان یک ضد التهاب عمل نموده و آسیب مفصلی را در بیماری آرتریت روماتوئیدی به حداقل می رساند. بیماران تحت درمان با متوترکسات باید به دقت تحت نظر باشند. این دارو حتی در مواقعی که به درستی تجویز شده و به مقدار مناسب مصرف می شود  می تواند عوارض جانبی قابل توجهی ایجاد نماید. غلظت بالای دارو با خطر مسمومیت و آسیب به کبد، کلیه ها، ریه و همچنین سرکوب مغز استخوان همراه است.

منیزیم
تشخیص : بررسی منیزیم خون – بررسی علت کم یا زیاد بودن کلسیم و پتاسیم
نقش : منیزیم یک ماده معدنی است که در انقباض عضلات و حفظ استخوان ها نقش دارد

محدوده نرمال:mg/dL

Adult: 1.9 – 2.5
Child: 1.5 – 2.3

میکروآلبومین
علت درخواست تست: اين تست براي غربالگري اختلال كليوي احتمالي يا براي آسيب اوليه به كليه ها
در افراد داراي ديابت و پس از تشخيص ديابت يا فشار خون بالا به طور سالانه درخواست مي شود.

توضيح راجع به تست: تست ميكروآلبومين شاخص اوليه نارسايي كليه است. كليه مقادير بسيار
كم آلبومين را چند سال قبل از آن كه آسيب كليوي ظاهر شود به داخل ادرار آزاد مي كند،
آلبومين پروتئيني است كه در كبد توليد مي شود. در غلظت هاي بالا در خون وجود دارد، اما زماني
كه كليه ها به خوبي كار مي كنند عملا آلبومين اجازه نشت به داخل ادرار را ندارد .اگر كليه ها
آسيب ببينند توانايي خود را در فيلتر كردن پروتئين از دست مي دهند و آلبومين از طريق ادرار
دفع مي شود. اين حالت معمولاً در بيماري هاي مزمن و ديابت و فشار خون بالا ديده مي شود .
افزايش مقدار پروتئين در ادرار با افزايش نارسايي كليه در ارتباط مي باشد.
آزمايش ميكروآلبومين و يا نسبت ميكروآلبومين/ كراتينين غالبا به عنوان آزمايش غربالگري
بيماران داراي بيماري هاي مزمن درخواست مي شود. اگر مقدار قابل توجه ي از ميكروآلبومين در
ادرار تشخيص داده شود بايد با آزمايش 24 ساعته ميكروآلبومين تأييد مي شود.
در چه شرايطي تست افزايش مي يابد: افزايش كم در سطوح ميكروآلبومين در ادرار نشان مي دهد
كه فرد در يكي از مراحل بسيار اوليه بيماري كليوي قرار دارد. سطوح بسيار بالاي آن نشان
مي دهد كه بيماري كليه در شكل شديدتري وجود دارد.

تست هاي تكميلي:Albumin; Creatinine; Glucose; A1C

محدوده نرمال:Mg/24hrs

20 > Normal

                                                رابطه افزایشA1C با سایر مشکلات دیابتی

غربالگری پیش از تولد آلفا فیتو پروتئین
تشخیص : تعیین ریسک وجود ناهنجاری در جنین – سندروم داون – سندروم ادوارد – نقص لوله عصبی – انسفالوپاتی
نقش : این ماده در زمان تکامل سیستم عصبی نوزاد از بدن نوزاد ترشح می شود و ابتدا در مایع آمنیون و پس از آن در خون مادر افزایش می یابد .
در مادران بارداری که آزمایش سه ماه اول را انجام داده اند و از نظر احتمال سندروم داون و تریزومی 13 و 18 طبیعی بوده اند در سه ماهه دوم پیشنهاد می شود با انجام تست MoM AFP  از احتمال نقص لوله های عصبی مطلع شوند. در بعضی شرایط مانند سن بالای مادر و یا سابقه بیمار پیشنهاد می شود در سه ماهه دوم تست کواد مارکر به صورت کامل انجام شود تا هر چهار مورد یعنی سندروم داون و تریزومی 13 و 18 و نقص لوله های عصبی با هم بررسی شود .
افزایش : افزایش این ماده در خون مادر نشان دهنده فعالیت بدن نوزاد در تکامل سیستم های عصبی است ولی افزایش شدید آن با توجه به سن جنین می تواند نشان دهند نقص در سیستم عصبی نوزاد باشد. لذا اطلاع دقیق از سن نوزاد با انجام سونوگرافی لازم است و آزمایشگاه باید با توجه به سن نوزاد MoM  را محاسبه کند . هر چقدر جواب MoM به عدد یک نزدیک باشد نشان دهند طبیعی بودن آزمایش است .
افزایش شدید : در حاملگی های دوقلو و چند قلو میزان این ماده در خون مادر به شدت افزایش می یابد.

 

مونو تست
بیماری منونوکلئوز عفونی یک بیماری حاد، مسری، خوش خیم و خود محدود شونده سیستم رتیکولواندوتلیال می باشد .اکثرا در گروه سنی 15 تا 25 سالگی و بیشتر در مدارس و سربازخانه ها دیده می شود. انتقال این بیماری معمولا به وسیله سلول های آلوده به ویروس که در بزاق افراد مبتلا فراوان است انجام می گیرد به همین دلیل این بیماری را بیماری بوسه (Kissing disease) نیز می گویند. علائم بالینی این بیماری عبارتست از بیحالی به طور مداوم، احساس ناخوشی (malaise) تب، سردرد (معمولا در پشت حدقه چشم)، التهاب شدید گلو، بزرگ شدن گره های لنفاوی گردن و بزرگ شدن کبد و طحال می باشد. تغییرات هماتولوژی در بیماری منونوکلئوز عفونی شامل افزایش تعداد لنفوسیت های خون است 12 الی 18 روز پس از ظهور علائم بالینی ظهور می کند. تعداد گلبول های سفید افزایش قابل ملاحظه ای نموده (بین 10 تا 20 هزار) که بیش از 20%  لنفوسیت های آن غیر طبیعی(Atypical) است. عامل بیماری منونوکلئوز عفونی، ویروس EBV است.

نام هاي متعارف ديگر:Mononucleosis spot test; Monospot

علت درخواست تست: اين تست براي تشخيص و كمك به تشخيص مونونوكلئوز عفوني است.هنگامي كه شخص، به ويژه فرد نوجوان، علائم مونونوكلئوز شامل تب ، سردرد ، گلودرد ، غددمتورم در گردن يا زير بغل، و ضعف و خستگي مداوم دارد،درخواست ميشود.

توضيح راجع به تست: مونونوكلئوز، به عفونت ناش ي از ويروس اپشتين بار (EBV) منسوب مي شود. عفونت توسط مجموعه اي خاص از علائم كه اغلب بر نوجوانان تأثير دارد مشخص مي شود. افرادي بيمار اغلب علائمي مانند تب، گلودرد، غدد متورم و خستگ ي دارند . همچنين بسياري از آن ها طحال و عده اي از آن ها كبد بزرگ شده دارند. علائم عفونت معمولاً حدود يك
ماه پس از عفونت بوجود مي آيند و ممكن است چند هفته باق ي بمانند . خستگ ي ممكن است براي چندين ماه باقي بماند. مونو معمولاً يك بيماري خود محدود شونده است و علائم بدون هيچ گونه درمان خاصي برطرف مي شود.

تست مونو آنتي باديهاي هتروفيل را تشخيص مي دهد كه توسط بدن در پاسخ به عفونت EBV ساخته مي شوند. اين پروتئين ها خاص EBV نيست، اما زماني كه در نوجوانان همراه با علائم مونو يافت مي شوند، به تشخيص مونونوكلئوز عفوني كمك مي كنند.

اگر EBV – IgM منفي باشد اما آنتي بادي EBV-IgG مثبت باشد، پس احتمالا فرد عفونت قبلي EBV داشته است. مقدار رو به افزايش VCA – IgG نشان دهنده عفونت EBV فعال است، در حالي كه مقادير رو به كاهش آن، نشان دهنده عفونت اخيرEBV است كه در حال برطرف شدن است.
علل افزايش كاذب: در افراد مبتلا به لنفوم، لوپوس و برخي از سرطان هاي دستگاه گوارش ،مثبت مي شود.
علل كاهش: اكثر شيرخواران و خردسالان آنتي بادي هاي هتروفيل را نمي سازند، بنابراين آزمايش مونو آنها منفي است، حتي زماني كه باEBV آلوده شده اند.

آنتي بادي هاي هتروفيل پس از هفته چهارم بيماري كاهش مي يابند، و آزمون مونو با برطرف شدن عفونت، منفي مي شود.

تست هاي تكميلي:Epstein-Barr virus (EBV) antibodies; CBC; TORCH screen; CMV; CSF analysis; Blood smear

اطلاعات تكميلي: اگر آزمون مونو در ابتدا منفي باشد اما پزشك هنوز مشكوك به مونو است ،مي تواند تكرار آزمايش را در يك هفته يا بيشتر درخواست نمايد.
اگر عفونت در طي بارداري رخ دهد، تعيين علت مهم است، چون برخي از عفونت هاي شبيه مونو، اما نه عفونتEBV ،با عوارض بارداري و آسيب به جنين همراه هستند.

اوریون
تشخیص : بررسی عفونت با ویروس اوریون – بررسی مصونیت نسبت به اوریون
علت درخواست تست: اين تست براي تشخيصعفونت اوريون؛ براي تأييد اينكه فرد داراي ايمني نسبت به اوريون به علت عفونت قبلي يا واكسيناسيون است؛ در صورت نياز يا تمايل به تعيين مصونيت به اوريون درخواست ميشود.

تست آنتي بادي IgG اوريون ممكن است زماني درخواست شود كه پزشك مي خواهد تعيين كند مصونيت فرد نسبت به ويروس، به خاطر عفونت قبلي يا به دليل واكسيناسيون است.

توضيح راجع به تست:
اولين آنتي بادي كه پس از قرار گرفتن در معرض ويروس يا واكسن در خون ظاهر مي شود، آنتي بادي IgM است. سطح آنتي بادي IgM براي مدت چند روز افزايش مي يابد تا به حداكثر غلظت برسد و پس از آن طي چند هفته آينده شروع به توقف مي كند.

آنتي بادي IgG كمي طولاني تر ظاهر مي شود، اما يك بار كه ايجاد شد، در جريان خون براي بقيه عمر باقي مي ماند و از بدن در برابر عفونت مجدد، محافظت مي كند.

هنگامي كه هر دو آنتي بادي IgG و IgM وجود دارند، يا افزايش چهار برابري در غلظت هاي بين تست هاي آنتي بادي IgG وجود دارد، پس احتمالا شخص عفونت فعلي يا اخير اوريون دارد.

اطلاعات تكميلي: اوريون، عفونت ويروسي است كه از طريق ترشحات تنفسي يا بزاق منتقل مي شود. فرد آلوده پس از 2 تا 3 هفته دوره كمون علائم شبه آنفولانزا از قبيل سردرد ،دردعضلاني و تب نشان مي دهد كه توسط مشخصه هاي اوريون دنبال مي شود. براي اغلب مردم ،اوريون بيماري خفيف خود محدود شونده است، اما در برخي ممكن است عوارضي مانند كري،
التهاب بيضه ها يا تخمدان، پانكراتيت، مننژيت و يا آنسفاليت ايجاد كند.

نقش: ويروس اوريون از طريق آب دهان مسري است و علائم آن پس از دو هفته برطرف مي شود ولي در بعضي عوارض خاصي بروز مي كند.

اين آنتي بادي تا مدتها در بدن باقي ميماند و از ابتلاي مجدد جلوگيري مي كند و باعث مصونيت است IgG

اين آنتي بادي نشان دهند عفونت فعال است IgM

محدوده نرمال:

Negative: < 0.8
Positive: >1.2

مایکوپلاسما پنومونيه
مایکوپلاسما کوچکترین اُرگانیسم آزاد بیماریزا در انسان می باشند . این تست در فردی با علائم شدید تنفسی که به علت عفونت باکتريايی شاخص نظير ذات الریه پنوموکوکی نيست، انجام می شود. برخی از این علائم شامل سرفه بدون خلط (که ممکن است برای چند هفته باقی بماند)، تب، گلو درد، سردرد و درد عضلانی . تست مایکوپلاسما برای تعیین اینکه آیا فرد در حال حاضر یا اخيرا عفونت مایکوپلاسما پنومونيه داشته است، استفاده می شود. اين آزمايش آنتی بادی IgM تولید شده در خون را در پاسخ به عفونت های مایکوپلاسما اندازه گیری مي كند.

محدوده نرمال:Index

IgG
Negative: < o.9
Borderline: 0.9-1.1
Positive: >1.1
IgM
Negative: < 8
Borderline: 8-12
Positive: >12